Přejít na hlavní část

Chcete ušetřit za elektřinu? Nedostanete podporu a dávky!

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Chcete ušetřit za elektřinu? Nedostanete podporu a dávky!

Pan Pavel se před pěti lety rozhodl snížit rodinné výdaje za elektřinu a současně podpořit její ekologičtější výrobu. Vzal si proto půlmilionovou půjčku a na střechu rodinného domu pořídil menší fotovoltaickou elektrárnu. Státní dotace za přebytky dodávané do veřejné energetické sítě pro něj byly příjemným bonusem, nikoliv hlavním cílem – na rozdíl od „solárních baronů“ provozujících obří elektrárny na polích. Výhodou produktu rychlá půjčka je především její rychlost a pohodlnost v podobě online žádosti.

Pětačtyřicetiletý Pavel ale na konci loňského roku přišel o dlouhodobé zaměstnání a novou práci zatím nesehnal. Na úřadu práce přitom překvapivě zjistil, že navzdory tomu, že si více než dvacet let platil jako zaměstnanec sociální pojištění, nemá nyní nárok na podporu v nezaměstnanosti. Místo čtrnácti tisíc korun měsíční podpory si tak musí vystačit v průměru jen se třemi až čtyřmi tisíci měsíčně, které získává jako dotaci na elektrárnu. I lidé, kteří na střeše rodinného domu mají pár „solárních“ panelů, jsou totiž podle zákonů považováni za podnikatele. A jako osoby samostatně výdělečně činné nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti ani případně na dávky v hmotné nouzi. Zaměřte se především na různé akce, které jednotlivé pujcky nabízí.

Na problém, který se může týkat více než dvaceti tisíc domácností, opakovaně upozornil také veřejný ochránce práv - po předchozím ombudsmanovi Pavlu Varvařovském jej nyní chce řešit i jeho nástupkyně Anna Šabatová. půjčky online Vám poskytnou finance, které se Vám nedostávají.

Její podnět ke změně zákonů ale poslanci zřejmě nevyslyší. Deník Aktuálně.cz zjistil, že proti změně pravidel jsou obě ministerstva, jichž se problém týká. Do kompetence ministerstva průmyslu a obchodu náleží podnikání v energetice, do resortu práce a sociálních věcí pak sociální dávky. Dnes téměř každá nebankovní půjčka pro problémové klienty je nabízená bez Solusu.

NESPOLÉHEJTE NA NÁHODU!

Nechte si od nás zdarma zpracovat návrh optimálního pojištění majetku a domácnosti

V Ušetři.bravocredit.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Podnikatelé v energetice

I lidé, kteří mají na střeše elektrárnu primárně kvůli vlastním úsporám, jsou totiž „podnikatelé v energetice“. Musí mít licenci od Energetického regulačního úřadu a mají stejné povinnosti – včetně daní či odvodů – jako jiné osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Podnikatelé, pokud nepřeruší nebo neukončí „živnost“, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti a prakticky ani na dávky v hmotné nouzi (pro posouzení nároku se jim započítává fiktivní příjem ve výši 50 procent průměrné měsíční mzdy v Česku, tedy zhruba 12 500 korun).

Skutečný čistý příjem z dotací (zelený bonus) na elektrárnu přitom může dosahovat v průměru kolem tří až čtyř tisíc korun měsíčně – na jaře a v létě i dvojnásobek, v zimě naopak jen pár set korun. U menších zařízení je to výrazně méně.

Pomůže „převod“ licence?

Provozovatelé malých elektráren nemohou přerušit podnikání tak snadno jako třeba živnostníci. Pomoci by jim ale mohl – po zaplacení administrativního poplatku a souvisejícím zařizování – „převod“ licence například na jiného člena rodiny. Přímý převod nicméně není možný, stará licence zanikne a vznikne nová.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka i po opakovaném dotazu trvá na tom, že dotace elektrárny by se pak řídila novými pravidly podle data nové licence. V praxi by tak rodina o dotaci přišla, protože štědrá výše bonusů už je minulostí. Právě díky dotacím přitom řada drobných provozovatelů splácí úvěry na instalaci či panely. Konkrétní oporu v zákoně pro toto tvrzení ale Chvojka neuvedl. 

Ze zákona i cenových rozhodnutí ERÚ však vyplývá, že výše podpory se řídí datem zprovoznění výrobny - a to se při „změně“ licence nemění (typicky když manželka plynule vystřídá v provozování elektrárny manžela).

To potvrzuje i Antonín Panák, bývalý ředitel právního odboru Energetického regulačního úřadu. „Tvrzení pana Chvojky není pravdivé. Pokud držitel licence prodá, pronajme či daruje elektrárnu jiné osobě a ta by se stala držitelem licence na výrobu elektřiny, tak po určitých administrativních krocích by měla právo na dotace ve stejné výši jako její původní provozovatel,“ říká. 

Úleva? Jen když si elektřinu necháte

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní chystá úlevu alespoň pro lidi, kteří veškerou vyrobenou elektřinu sami spotřebují, respektive nedodávají přebytky do distribuční soustavy, a nechtějí za ně tedy státní dotaci. Podle současné legislativy totiž ani tito provozovatelé nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

„V současné době připravujeme novelu energetického zákona, v jejímž rámci chceme podpořit a zjednodušit možnost vyrábět elektřinu ve zdrojích určených pouze pro vlastní potřebu,“ říká Tomáš Loskot z tiskového oddělení ministerstva. Pokud novela projde, nemuseli by výrobci do určitého limitu „instalovaného výkonu“ (ten zatím úřad nenavrhl) mít licenci, pokud nebudou elektřinu vyrábět za účelem podnikání a nebudou ji dodávat do elektroenergetické sítě. Ostatní drobní výrobci se ale nadále bez licence neobejdou.

Pokračování článku najdete na webu Aktuálně.cz.

Líbil se vám článek?

Diskuze

12. 5. 2014 8:48, Pavel

Mám kalkulačku s nabíjením slunečním článkem. To také potřebuju licenci pro provozování sluneční elektrárny? Nebo jak to tedy je s tím získáváním elektřiny jen pro vlastní spotřebu?

 

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Majitele panelákového bytu vyjde instalace zařízení na zhruba tři tisíce korun. Za chybějící měřič hrozí od příštího roku pokuta až do výše 200 tisíc.

Jeden žije mezi plesnivými zdmi ubytovny. Druhému se plní kapsa. Peníze se do ní sypou ze státní pokladny. Že je doplatek na bydlení zlatou žilou pro lidi, kteří kšeftují s chudobou jiných, se ví roky....

Máte se sousedy společnou kotelnu nebo jste napojeni na teplárnu? Rozpočty nákladů na teplo nejsou spravedlivé. A jsou z toho mezi sousedy mely. Částečně změnit to má nová vyhláška Ministerstva pro místní...

Oblíbená témata

dávky v hmotné nouzi, elektřina, energetický regulační úřad, energetika, nezaměstnanost, obnovitelné zdroje, podnikání, podpora v nezaměstnanosti, solární elektrárna, úspory, výdajové paušály

Spočítejte si RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Hypoteční kalkulačka – jaké budete platit splátky u hypotéky

Můžete si dovolit další úvěr?

Kolik vám ještě zbývá splatit z úvěru?

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Interaktivní grafiky

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Podívejte se na průběh finanční krize v kontextu vývoje na burzách a měnových trzích.

Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska

Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Kamil Vacek

podnikatel a investor

Jiří Pospíšil

politik

Nejčtenější články

Den daňové svobody letos opět později

Dnešek je dnem daňové svobody. Vloni jsme ho mohli slavit o den dříve, což znamená, že...více

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

bravocredit.cz přinášejí další díl seriálu o novinkách v roce 2014. Jak to bude v roce 2014...více

Slepá důvěra: Deset procent ročně od J&T banky. Nebo taky nic!

J&T banka přišla s novým produktem, nezajištěným podřízeným certifikátem na nekonečně...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web