Přejít na hlavní část

Ertrag und Sicherheit: Výnos a solidní nejistota podruhé

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Ertrag und Sicherheit: Výnos a solidní nejistota podruhé

Ve větších městech možná narazíte na jejich reprezentativní kanceláře a na schůzkách s klienty se ohánějí jmény světových finančních institucí. Na první pohled dokonale seriózní půjčky bez registru.

Oficiálně poradci Ertrag & Sicherheit působí pod servisní společností (tzv. brokerpoolem) Jung, DMS & Cie. Podle databáze ČNB jich je zhruba 250. Z necelých dvou stovek před dvěma lety to není velký růst, část poradců ale odešla do společnosti Lloyd Morgan, o níž se ještě letmo zmíníme. Každopádně i v malém počtu toho Ertrag & Sicherheit dokáže až dost. Nabízené nebankovní půjčky bez registru jsou přesně to, co potřebujete.

Tisíckrát opakovaná lež…

Jakým způsobem jsou klientům prezentovány poplatky, už jsme popsali v minulém článku. V kostce: klient dostane nabídku půjčky pro nezaměstnané, v případě pravidelné investice je to čtrnáctinásobek ročního vkladu, nejvýše 55 tisíc Kč.

Za tento poplatek prý investuje celá rodina a žádné další poplatky účtovány nejsou – tak to často tvrdí poradce. Potíž je v tom, že účtovány jsou. Fond, do kterého chce člověk přes E & S investovat klientovi z jeho investice strhne běžný vstupní poplatek (z akciových fondů zhruba pět procent). Fakticky tedy klient za stejnou službu zaplatí dvakrát! Vstupní poplatek fondu ovšem poradci Ertrag & Sicherheit z nějakého důvodu označují slovem „ážio“. I když jej poradce během schůzky letmo zmíní a v „papírech“ od Jung DMS by klient informaci při pečlivém přečtení také našel, jako laik si sotva uvědomí, o co jde. Odnáší si dojem, že ušetřil, přestože pravda je pravý opak. konsolidace půjček vám zajistí klidný spánek a docílíte i celkově nižších úroků.

Nejinak tomu bylo na schůzce, z níž má redakce k dispozici podrobný zápis. „Kdyby vám někdo řekl ‚vydělám ti za deset let 1,2 milionu čistý výnos,‘ kolik byste za to dali? U nás tři procenta z jednorázového vkladu,“ prohlašoval poradce E&S.

Anketa

Investujete pravidelně?

Investování v Tramtrárii

Ale budiž, pokud jsou klienti ochotní platit a jsou spokojení s poskytnutou službou, není to problém. Jestli kvalita odpovídá ceně, to je ovšem jiná otázka. Návrhy portfolií pro klienty jsou totiž docela pozoruhodné čtení.

V portfoliích klientů často zcela dominují rozvíjející se trhy. Není pochyb, že země jako Brazílie, Thajsko, Vietnam či Indonésie mají velký potenciál ekonomického růstu. Jenže zjevně není dobrý nápad dát do nich i sto procent portfolia. Mají totiž i jiné velké potenciály.

Za prvé: jsou to země se specifickými riziky. Ať už jde o různé finanční krize, inflace či devalvace nebo společenské nepokoje, jaké zažil například Egypt.

Za druhé: tyto trhy mají zatím malý podíl na celkové hodnotě světových burz. Jistě, to může být argument pro investici do jejich růstu, každopádně to znamená, že investiční příležitosti jsou i jinde. Na místních burzách najdete často hlavně místní banky, těžařské firmy a telekomunikace – ostatně stačí se podívat na hlavní tituly na pražské burze. Nadnárodní giganti vyrábějící potraviny, elektroniku či léky se obchodují jinde – v New Yorku, Londýně, Frankfurtu. Ve skutečnosti je i investice do amerických akcií z nemalé části investicí do emerging markets.

Jednodušeji řečeno: pokud věříte, že čínský spotřebitel je budoucností světa, koupíte si raději akcie těžaře barevných kovů, kterému cenu diktuje mezinárodní komoditní trh, nebo akcie firmy, která z oněch kovů vyrobí mobil a naúčtuje čínskému spotřebiteli, lačnému po nejnovějším smartfounu, tučnou marži?

Proklepněte si je!

Podívejte, co píše o vašem poradci náš rejstřík finančních subjektů...

Raketové zisky aneb valte bulvy na fakta

I o správné alokaci investic by se dalo debatovat. O čem se ale debatovat nedá, jsou nerealistické výnosy, které poradci E&S klientům podle průběhu již zmíněné schůzky, slibují.

V podstatě jednoduše protahují minulé výnosy do budoucna. Kupříkladu dluhopisový fond Templeton Global Total Return za posledních pět let vydělal přes 15 procent ročně (v dolaru). Srovnejte si to se spořícími dluhopisy od Ministerstva financí, kde stát garantuje dvě procenta, komentoval to již citovaný poradce.

Jenže ouha, aktuální výnos do splatnosti portfolia po odečtení nákladů je cca 3,6 procenta ročně. Sice může vydělat i víc, pokud poklesnou rizikové přirážky, ale nelze na to v žádném případě spoléhat. „Yield to maturity“, výnos do splatnosti, je v případě fondu sice jen velice orientační číslo, ale rozhodně ukazuje, že odhad výnosu nad 10 procent je přehnaně optimistický.

A podobně u akcií. Tady se poradce vytasil s kalkulačkou modelující očekávaný výnos 12 procent ročně. Na dotaz klienta, jestli se u akcií nedá čekat spíš výnos pod deset procent, odpověděl větou, která by měla vstoupit do dějin:

Ukázal jsem vám fond, který je tu šedesát let a má roční výnos 12,4 procenta. Ukázal jsem fondy, které mají mnohem víc. Takže co čtete, čtěte, ale koukejte na fakta. To, co doopravdy je.

Na to, že investice může kolísat, sice upozornil. Jedním dechem ale dodal, že roční výnos může být i 15 procent, na trzích, jako je Thajsko, dokonce ještě více: „Během nějakých pěti až osmi let jsme schopni v takových instrumentech zdvojnásobovat kapitál. Tohle my umíme, tohle můžeme dělat“.

Zmutované privátní bankovnictví

Že investice do čínských či brazilských akcií není sama o sobě dost riziková? Tak co si na ni vzít úvěr? Přesně to totiž někteří poradci E&S klientům doporučují.

Finanční páka sice zvyšuje potenciální výnosy, ale také odpovídajícím způsobem násobí riziko. Jednoduše: když si ke svým 500 korunám půjčíte jednou tolik, nakoupíte za 1000 korun akcii a ona klesne na 750, prodělali jste 250 Kč. Jenže úvěr musíte splatit tak jako tak celý, při poklesu investice o 25 procent tedy ztrácíte padesát procent vlastního kapitálu

Tuto službu poradci E&S označují patvarem „lombardský kredit“ (správný výraz je lombardní úvěr) a prohlašují ji za cosi VIP a exkluzivního. Pákové investice skutečně nejsou pro každého. Patří ale do rukou jen tomu, kdo naprosto přesně ví, do čeho jde a co riskuje.

Méně drastickou variantou je „inovativní financování“ neboli stará dobrá hypotéka s odloženou splatností jistiny. Při té klient splácí pouze úroky a zbytek investuje do fondů, vybraných s láskyplnou péčí poradcem. V ideálním případě bude na konci mít dost na splacení úvěru a ještě zajímavý výnos bokem. I tato konstrukce ale vyžaduje značně odolné nervy. Zřejmě proto ji náš poradce prezentoval klientovi hned na úvodní schůzce…

To máš z cizí hlavy!

V úvodu článku je zmínka, že část poradců přešla z E&S do společnosti s poněkud komplikovaným názvem Lloyd Morgan Assets Developing Company. Ta má aktuálně 75 lidí registrovaných u ČNB. Radí v nové firmě lépe než v té staré? Těžko říci, ale zdá se, že to chtějí dělat poctivě. Část svého webu totiž slovo od slova opsali od firmy Partners. A protože se mění nejen časy, ale čas od času i webové stránky, přikládáme porovnání toho, jak vypadaly právě včera, i obrazem (zvětšíte klikem):

Nekalá konkurence

Od minulého článku se nezměnily ani lži, které poradci E&S šíří o konkurenci z řad bank, investičních společností i poradenských firem. Například oblíbený argument, že s E&S klient investuje „přímo“ u společnosti Franklin Templeton.

To má zřejmě vyvolat dojem, že se klient nemusí s nikým dělit o zisky, případně že jeho investice je nějakým způsobem lépe chráněná.

Nic nemůže být dále od pravdy – i když klient koupí podílové listy na základě běžné rámcové smlouvy Conseq Classic Invest, pořád je vlastníkem investice. Conseq zmiňujeme, protože má na trhu silné postavení a zástupci E&S si ho rádi berou na paškál. Obdobně to ale je u libovolné seriózní firmy.

I kdyby Conseq nakrásně zkrachoval, podílové listy v jeho evidenci budou klientům vydány. Firma také neuplatňuje žádné skryté poplatky, které by ukrajovaly z výnosu (s výjimkou zcela zanedbatelných administrativních položek typu poplatek za výpis).

Pokud vám ale fakt, že vám výpis investice přijde „přímo“ z Lucemburska s razítkem Franklin Templeton, stojí za 55tisícový poplatek, poslužte si.

Poučení na závěr

Počet stížností na podobné případy, které se nám za poslední dobu nashromáždily v redakčním mailu, naznačuje, že těžko půjde jen o selhání jednotlivců, které se může stát i sebelepší firmě.

Co z toho plyne pro klienty? Za prvé – regulace vás neochrání. Praktiky popsané v tomto článku jsou sice přinejmenším neetické a mnohdy na hraně zákona, ale Česká národní banka není vševědoucí a všudypřítomná. I na „elitního“ pojišťováka Lukáše Štorka se vařila voda několik let, než dostal obří pokutu. A mimochodem: Štork zůstává registrovaným pojišťovacím zprostředkovatelem a může dál podnikat.

Za druhé – greed is not good. Nenechte se zaslepit sliby vysokého výnosu. Pokud vám poradce vše maluje v dokonale růžových barvách, nejspíš s vámi nehraje úplně férovou hru.

Peníze leží na zemi a stačí je jenom zvednout,“ tvrdil náš oblíbenec z E&S na schůzce s klientem. Jenom mu zapomněl říct, kdo ty peníze zvedne. 

Trollí rochniště

I tento článek nepochybně vyvolá rozsáhlou diskuzi – jako ten předloňský, pod kterým je na bravocredit.cz přes 200 příspěvků. Obdobně vášnivé debaty se vedou i na jiných finančních serverech. Je zajímavé, kolik spokojených klientů E&S je aktivních na internetu. Víc fanoušků už mají snad jen Apple a Linux. Ale dost ironie, pojďme se podrobněji podívat na komentář jednoho takového fanouška.

Jistý Ondřej Hašek nám 25. 12. 2012 napsal: „Poplatková struktura u Conseq a Atlantik je mnohem složitější, nejenže tam máme vstupní poplatky, ale také poplatky za správu a další poplatky. Je tomu tak proto, že se nejedná jako u ES o přímou investici, ale o polopřímou. Klient posílá peníze společnosti Conseq nebo Atlantik, a ty to přeposílají na sběrný účet u investiční společnosti. Průběžně si odečítají poplatky z peněz, které vybrali od klientů, ale i z naspořených prostředků. Mohou tak činit, protože majiteli těchto sběrných účtů jsou ony.“ A dále: „Aby to nebylo jednoduché, každý fond je rozdělen do podfondů. Poznáme je podle koncovky. ES zprostředkovává podfondy určené pro fyzické osoby (…) , které mají lepší podmínky (zhodnocení).“

Vměstnat tolik nesmyslů do jednoho odstavce je umění. Jaká je skutečnost? Poplatky a „přímé“ investování jsme si už vysvětlili. Poslední část citátu je holý nesmysl vyplývající z naprosté neznalosti fungování fondů. Skutečnost se má tak, že všichni poradci v Česku prodávají stejnou „verzi“ fondů Franklin Templeton. Zhodnocení pro klienty Consequ je stejné jako v identickém fondu prodaném přes E&S, jen s rozdílem zmíněného poplatku pro E&S.

A takto bychom mohli trolly krmit do nekonečna. Na závěr pro ně tedy máme vzkaz, ať už jsou „spokojenými zákazníky“ jakékoliv firmy: neunavujte nás tisíckrát omletými argumenty. Vymyslete si zatrolleně alespoň něco originálního, ať máme o čem psát příště!

Líbil se vám článek?

Diskuze

4. 12. 2013 18:01, Pavel

Partners nebo ES, není to jedno? Já si myslím, že je. První staví multilevel na životkách, druhá staví multilevel na investicích s nesmyslným poplatek. Myslím, že si nemají co vyčítat. Přínosné oradenství dělají jen jednotky poradců z těchto společností, ostatní budují a tahají do byznysu další ovečky a tím tento obor zabíjí. Kvalita není žádná. A je jedno, jestli mají v názvu JINAK nebo JISTOTA. Petr Fiala relativně přesně popsal kvalitu služby Partners, bohužel ale skočil na lep ES.

 

3. 12. 2013 23:56, Harry

Sakra Aleši, vy se máte. Napisete naprosto neutrální odstavec a hned máte 28 záporných reakci. Proč já nedostal s moji vyzvou ČNB k akci ani jeden palec dolu? Budu se muset nad sebou zamyslet :-) Btw, je to tipaření vůbec legální?

 

Zobrazit komentovanou zprávu (autor článku 02. 12. 2013 23:27)

Další příspěvky v diskuzi (310 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Pojistka je synonymum pro jistotu. Jenže do ní může být zabalen i toxický odpad. Jak je tomu v případě nového produktu pojišťovny Quantum Leben, který nabízí poradenská firma Fincentrum?

Loňská novela zákona o dluhopisech výrazně zjednodušila jejich vydávání. Z pohledu snižování byrokratické zátěže firem dobrá zpráva. Investoři by ale měli bedlivěji studovat, co se vlastně chystají koupit.

Dnešní investiční chyba má co do činění se všemi třemi předchozími. Strhující investiční příběh vám může odvyprávět expert, můžete ho slyšet předávaný šeptandou. A pak mu uvěříte a sami sobě slepě důvěřujete,...

Finanční poradci prodávají v Česku uzavřené fondy slibující zajímavé výnosy z čínských nemovitostí. Skvělá nabídka? Ne bez otazníků.

Prodejní argumenty poradců společnosti Ertrag & Sicherheit (v překladu výnos a jistota) jsou... opravdu neotřelé. Méně eufemisticky: klientovi nepokrytě lžou.

Oblíbená témata

akcie, ážio, conseq, conseq classic invest, dms & cie, emerging markets, Ertrag & Sicherheit, ertrag und sicherheit, finanční páka, finanční poradenství, franklin templeton, jung dms & cie., lloyd morgan, lombardní úvěr, lukáš štork, podílové fondy, rozvíjející se trhy, templeton global total return, vstupní poplatek

Prověřte si svého poradce

Proklepněte si svého finančního poradce v registrech ČNB. Zkontrolovat si můžete i všechny finanční subjekty podléhající dozoru ČNB.

Benzín nebo nafta, co se vyplatí?

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Spotřeba vody - kde se dá ušetřit

Kolik ušetříte s úspornou žárovkou

RPSN - kolik stojí úvěr

Čas jsou peníze, aneb kolik stojí váš čas

Slevy na mobilní paušály

Zdají se vám vaše účty za elektřinu a plyn podezřele vysoké, ale nechce se vám do srovnávání nabídek? Odrazuje vás od změny dodavatele nekonečné papírování? Máme řešení: porovnáme distribuční sazby za elektřinu i plyn a vybereme tu pro vás nejvýhodnější. A pokud budete chtít, zařídíme za vás i změnu dodavatele.

Průměrně šetříme 2320 korun ročně na elektřině a 2560 korun na plynu.

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Vrácení poštovného.
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Zdravím. Byla mi uznaná reklamace, provedena výměna za nový kus. Ale prodejce odmítá mi proplatit poštovné, které jsem zaplatil pro zaslání na reklamaci. Tak jak to tedy je? Díky. více

Spotřebitelská poradna

Obchodní právo

Občanské právo

Finanční právo

Pracovní právo

Interaktivní grafiky

Spotřeba vody - kde se dá ušetřit

Průměrná čtyřčlenná rodina v České republice spotřebuje za rok 150 až 190 tisíc litrů vody. Jak je na tom vaše rodina a kde byste mohli ušetřit?

Vývoj ceny benzínu a ceny nafty

V naší interaktivní mapě najdete ceny benzínu Natural 95 a nafty ze které snadno zjistíte, jaké jsou ceny pohonných hmot v jednotlivých krajích. Vývoj ceny Naturalu 95 a nafty můžete porovnat s celorepublikovým...

Výpis institucí

Doplňky pro web

Provozujete webové stránky? Blogujete? Chodí k vám lidé, protože něco hledají? Nyní jim můžete nabídnout víc. bravocredit.cz pro vás připravili unikátní widget s pravidelně aktualizovanými cenami pohonných hmot.
Kód ke stažení je k dispozici zde.

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Kurzy měn: Nenechte se okrást

Další kurzovní lístek? Proč proboha? Odpověď je jasná, protože umíme daleko víc než konkurence. Až vám bude na dovolené Turek v hotelu tvrdit, že turecká lira rovná se jedno euro, stačí zvednout obočí, kliknout, vrazit mu displej svého telefonu pod nos a zeptat se ho, co to zkouší.

Ke stažení

Nejčtenější články

Ertrag und Sicherheit: Výnos a solidní nejistota podruhé

Před více než dvěma lety jsme psali o praktikách finančních poradců firmy Ertrag & Sicherheit....více

Očima expertů: Jak nejlépe spořit dětem?

Není nad to vychovat z dětí pořádné lidi. Snad jedině vychovat z dětí pořádné lidi a moct...více

Ertrag und Sicherheit: výnos a solidní nejistota

Prodejní argumenty poradců společnosti Ertrag & Sicherheit (v překladu výnos a jistota)...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web