Přejít na hlavní část

Jak přežít (v) zaměstnání: Všechno důležité o platu

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Jak přežít (v) zaměstnání: Všechno důležité o platu

Plat budeme pobírat tehdy, pokud budeme odměňováni z veřejných prostředků, tedy například jako zaměstnanci státní správy, samosprávy, státních fondů nebo jako učitelé. Rozhodování mezi mzdou a platem nám potom usnadní skutečnost, že obě formy odměny mají některé shodné rysy. Plat je taky (pravda většinou) odměnou za vykonanou práci, což tedy znamená, že je splatný až po vykonání této práce, sjednán ale musí být už před jejím započetím. I pro plat platí, že za tutéž práci by měli různí lidé dostávat stejné ohodnocení; nesmí být také nižší než minimální nebo zaručená mzda. V den nástupu do práce je zaměstnavatel povinen předat zaměstnanci platový výměr.    Rozbila se Vám televize a budete na Vánoce bez pohádek, půjčky online zajistí štěstí domova.

Jak přežít (v) zaměstnání

 

Jak se plat určí

Zatímco mzdu si můžete se zaměstnavatelem sjednat v téměř libovolné výši, u platu se musí zaměstnavatel řídit některými právními předpisy navíc.   pujcky jsou smluvním vztahem mezi věřitelem a klientem žádajícím o úvěr.

Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy (těch je celkem šestnáct) podle nejnáročnějších úkolů, které bude zaměstnanec vykonávat v rámci práce, kterou má sjednanou ve smlouvě. Vedoucí zaměstnanec pak bude zařazen do platové třídy podle nejnáročnějších úkolů, které řídí nebo sám vykonává. V rámci platové třídy je pak zaměstnanec zařazen do platového stupně, a to především na základě dosažené praxe. Zaměstnanci pak přísluší platový tarif podle platového stupně v rámci platové třídy. Dnes téměř každá nebankovní půjčka pro problémové klienty je nabízená bez nahlížení do registru dlužníků.

U zaměstnanců zařazených do třinácté a vyšší platové třídy může zaměstnavatel přistoupit ke sjednání takzvaného smluvního platu. Smluvní plat je pevná měsíční částka, v níž jsou zohledněna všechna kritéria, podle kterých by zaměstnavatel jinak zaměstnanci určoval složky jeho platu (platová třída, příplatky k platu atd.). Na tyto složky nemá pak zaměstnanec vedle smluvního platu nárok s výjimkou odměny a cílové odměny. Dnes téměř každá nebankovní půjčka pro problémové klienty je nabízená bez Solusu.

Příplatky k platu

Minule jsme mluvili o příplatcích ke mzdě a existují i příplatky k platu. Některé jsou stejné, jako byly v případě mzdy. Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v noci příplatek k platu ve výši dvaceti procent průměrného hodinového výdělku (v případě mzdy to bylo nejméně deset procent). Za práci v sobotu a v neděli je to 25 procent průměrného hodinového výdělku (u mzdy to bylo nejméně deset procent). Za hodinu práce přesčas činí příplatek dvacet pět procent průměrného hodinového výdělku, a pokud byla práce přesčas konána v den nepřetržitého odpočinku v týdnu, pak činí příplatek dokonce padesát procent (u mzdy to bylo dvacet pět procent). Za práci ve ztíženém pracovním prostředí pak příplatek činí alespoň pět procent základní sazby minimální mzdy (v případě zaměstnanců odměňovaných mzdou to bylo deset procent).

V případě platu se však můžeme těšit na daleko větší množství možných příplatků, než tomu bylo v případě mzdy. První příplatek, který zná patrně každý (alespoň z doslechu) je příplatek za vedení. Příplatek za vedení náleží nejen vedoucím zaměstnancům (definici obsahuje § 11 zákoníku práce), ale za určitých okolností může náležet i osobám zastupujícím vedoucího zaměstnance nebo dokonce zaměstnancům, kteří mohou pouze vydávat závazné pokyny a organizovat, kontrolovat nebo řídit práci jiných zaměstnanců. Příplatek za vedení se určí metodou uvedenou v § 124 odst. 3 zákoníku práce, jeho výše se odvíjí v zásadě od stupně řízení a náročnosti řídící práce.  

Zvláštní příplatek přísluší těm zaměstnancům, kteří pracují v podmínkách spojených s mimořádnou neuropsychickou zátěží, rizikem ohrožení života nebo zdraví nebo obtížnými pracovními režimy. Výši příplatku a podmínky pro jeho poskytnutí stanoví vláda nařízením.

Osobní příplatek pak může dostat ten zaměstnanec, který dlouhodobě dosahuje dobrých pracovních výsledků a plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci. V tomto případě dosahuje příplatek až padesáti procent platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě. Pokud je však zaměstnanec dokonce všeobecně uznávaným odborníkem, může tento příplatek dosáhnout až sta procent.

Příplatek za rozdělenou směnu ve výši třiceti procent průměrného hodinového výdělku přísluší pak tomu zaměstnanci, jehož směna je rozdělena na dvě nebo víc částí. Rozdělenou směnou se myslí taková směna, ve které je práce přerušena souvisle na dvě hodiny nebo na stejnou dobu v souhrnu všech přerušení. 

Anketa

Jak jste spokojeni se svou mzdou či platem?

Odměny a práce ve svátek

Zákoník práce pak hovoří o dvou druzích odměn, které mohou dostat zaměstnanci, kteří pobírají plat. Odměna může být obecně přiznána za splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu – vágní formulace tady přímo trkne. Daleko lepší je postavení zaměstnance u takzvané cílové odměny. Jak už název napovídá, je vyplacení této odměny závislé na tom, zda byla splněna hodnotitelná a měřitelná kritéria určená zaměstnavatelem zaměstnanci před započetím zadaného náročného úkolu. Pokud by však pracovní poměr skončil před splněním zadaného úkolu, cílová odměna zaměstnanci nepřísluší. 

Rovněž zaměstnancům, kteří jsou odměňováni platem, přísluší náhrada platu v případě, kdy na jejich normální pracovní den připadá svátek. Pokud zaměstnanec ve svátek pracuje, má nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši průměrného hodinového výdělku za hodinu vykonané práce ve svátek.

Mzda nebo plat nejsou to jediné, na co se lze v práci těšit. Mnoho zaměstnanců zajímají ještě takzvané náhrady. O těch bude řeč příště. 

Kalkulátor čisté mzdy, hrubé mzdy a nákladů na zaměstnance

Výpočet čisté mzdy 2014 – mzdová kalkulačka

Další kalkulačky

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Nemocenská 2014

Porovnejte si hrubou mzdu ve vašem odvětví

Ošetřovné 2014

Líbil se vám článek?

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

Výhodnější pravidla danění a možnost zákonného zástupce s okamžitou platností zrušit dohodu uzavřenou dítětem. To jsou nejdůležitější novinky u dohody o provedení práce, která u nás formálně zastřešuje...

Celé zaměstnání se dá, když na to přijde, zejdnodušit na jednu otázku o dvou částech. Co bych měl dělat a co za to? Část co dělat ponecháme na vás a na filozofech. Na bravocredit.cz nás nyní zajímá ta druhá...

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik vám každý měsíc sebere z platu stát, co spolkne pojištění a co padne na daně? Nebo sami zaměstnáváte a chcete vědět,...

„Zpočátku jsem určitě nepatřil mezi ty největší nadšence a propagátory svobody v práci. Jsem poměrně konzervativní člověk, dlouhá léta jsem ve firmě vedl finance a provoz. Do Etnetery jsem před lety dokonce...

Minule jsme zkrotili hardware a software, teď k tomu nejdůležitějšímu: krotíme u počítače sebe samotné.

Oblíbená témata

jak přežít (v) zaměstnání, minimální mzda, motivace, mzda, mzdová kalkulačka, nejvyšší soud, plat, platová třída, přesčas, přípatek, státní svátek, výplata, zákoník práce, zaměstnanec, zaměstnanecký poměr, zaměstnání, zaměstnavatel, zaručená mzda

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Výpočet mzdy 2014

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Nemocenská 2014

Porovnejte si hrubou mzdu ve vašem odvětví

Ošetřovné 2014

Volná pracovní místa

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Výpověď
Poradna > Právní poradnaPracovní právo

Otázka: Dobrý den, 11. listopadu 2013 jsem nastoupil do zaměstnání, zkušební doba mi tedy doběhne v únoru. V dubnu bych chtěl nastoupit na místo u jiného zaměstnavatele. Můžu ve zkušební době podat řádnou výpověď... více

Pracovní právo

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

Kvůli krizi začnou v Česku podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Podívejte se, jak se nám žilo v uplynulých 15 letech.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Bezděk

ekonom

Jiří Devát

ředitel Cisco Systems

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

Projděte si nový žebříček deseti profesí s nejnižší měsíční mzdou. Nejhůře jsou na tom...více

Kolik berete a kolik vám berou. Kalkulačka čisté mzdy 2014

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik...více

Víte, kdy máte nárok na pracovní volno?

Někdy prostě nemůžete přijít do práce, a tak si vezmete volno. V některých případech,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web