Přejít na hlavní část

Náklady na školku půjde odečítat z daní. Některá předškolní zařízení jsou ale v ohrožení

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Náklady na školku půjde odečítat z daní. Některá předškolní zařízení jsou ale v ohrožení

Nezbylo na vaše dítě místo ve státní školce, ale soukromou si nemůžete dovolit? Už brzy pomůžou produkty nebankovní půjčka pro problémové klienty. Zřizovat je budou moct firmy, úřady, radnice, vysoké školy, neziskové organizace i spolky. Náklady na provoz si budou odečítat z daní.

Vláda počítá, že zřízení jedné skupiny by mohlo přijít na pět set tisíc – tedy na nesrovnatelně míň peněz než vybudování nové školky. Dalších pět set tisíc by pak mohlo padnout na roční provoz. Cena pro rodiče nesmí překročit skutečné náklady provozovatele. O půjčky ihned můžete žádat kdykoliv a kdekoliv, i z pohodlí domova.

Vláda očekává, že dětské skupiny přinesou státní kase z druhé strany hodně peněz. Už příští rok by jich v Česku podle odhadů mohlo fungovat víc než tisíc. Umístit do nich bude možné děti od jednoho roku věku. Desetitisícům rodičů by to mohlo usnadnit a urychlit návrat na trh práce – což by státnímu rozpočtu údajně mohlo přinést ročně víc než čtyři sta milionů korun. Pro ty, co jsou evidováni na Úřadu práce a nemohou doložit svůj příjem, je tady půjčka bez doloženípříjmu.

V dětské skupině smí být nejvýš 24 dětí – tedy stejně jako v jedné třídě mateřské školky. Provozovatel skupiny bude s rodiči uzavírat smlouvu. Bude muset mít vypracovaný plán výchovy a péče a zajistit odpovídající prostory i personál. Nároky budou mírnější než u klasických školek – ovšem stále dost tvrdé na to, aby některým dnešním formám péče o předškolní děti hodně zkomplikovaly život, pokud by je měly dodržet. A to zřejmě budou muset. Podrobněji o tom níž. Každý žadatel o produkt půjčka před výplatou nejprve musí zvážit, zda je schopen své závazky řádně splácet.

Propojeno!

Daňové slevy na bravocredit.cz

Co všechno si můžete z daní odečíst? Odpověď najdete v našem únorovém článku:

Přiznání k dani z příjmů 2014: Odpočty a slevy. Jak si snížit daně?

Nová sleva na dani pro rodiče

Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině přináší ještě jednu příjemnou novinku – peníze, které zaplatíte za pobyt dítěte v mateřské školce nebo jiném předškolním zařízení, si budete moct odečíst z daní. Slevu na dani bude možné uplatnit maximálně ve výši 8500 korun ročně. Už příští rok by to ovšem mohlo být dokonce devět tisíc – částka má odpovídat minimální mzdě, jež by se měla od ledna 2015 zvýšit právě na devět tisíc korun.

Výdaje za školku nebo jiné předškolní zařízení budete muset prokázat – potvrdí vám je provozovatel. Pokud bude zákon přijat, půjde slevu využívat od září. Na rozdíl od jiných daňových slev se ovšem „sleva na školku“ bude uplatňovat vždy až po skončení kalendářního roku. Čerpat ji – podobně jako daňovou slevu na dítě – bude moct vždy pouze jeden z rodičů. 

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Naši nejdražší

Nejdražší? Nejdražší...

Vedle přínosů také rizika

Zákon, o kterém budou tento čtvrtek hlasovat senátoři, má však také úskalí. Jednu alternativu péče o předškolní děti – takzvané dětské skupiny – přinese, jiným alternativám může zkomplikovat život.

Ohrožuje například lesní školky, mateřská centra nebo předškolní kluby pro děti ze sociálně slabých rodin. Problémy může přidělat i volnočasovým oddílům pro děti předškolního věku.

„S přijetím nového zákona žádná další forma péče o děti nebude přípustná. Jeho záměrem je totiž regulovat širokou nabídku různých zařízení – všichni, kdo nebudou mít parametry dětské skupiny, tak do roka končí. Je ohroženo 2500 míst v lesních školkách,“ uvádí mluvčí Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. V lesních školkách tráví děti většinu času venku, v přírodě. K dispozici mívají jen nenutnější zastřešené zázemí – normám pro dětskou skupinu, které počítají především s pobytem v budově, by tudíž řada z nich nevyhověla.

 „Řešení, které by pomohlo všem, spočívá v možnosti volby, zda se organizace stane dětskou skupinou s garancí a podporou státu, nebo budou fungovat na vlastní odpovědnost s podporou rodičů. Tuto změnu v zákoně doporučila i poslanecká Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti, která zákon připomínkovala. Senátoři tak mají k dispozici jasné východisko z problematické situace,“ pokračuje Tereza Valkounová. Když senátoři pozměňovací návrh neschválí a zákon projde v současné podobě, budou mít lesní školky rok na to, aby se novým hygienickým normám přizpůsobily – čili vybudovaly zařízení, které děti beztak nebudou využívat – nebo si vybojovaly změnu předpisů. Totéž se dotkne mateřských center nebo třeba předškolních klubů pro děti ze sociálně slabých rodin.

Člověk v tísni provozuje takových klubů celkem deset, navštěvuje je víc než tři sta dětí ze sociálně slabých rodin – jeden z nich se mihnul v naší reportáži z Předlic. Novým hygienickým normám by většina z nich nevyhovovala. Na přestavbu nejsou peníze. A často ani možnosti – velká část z nich funguje v budovách, které patří soukromým vlastníkům.

„Myslím si, že bychom měli ze vzdělávacích důvodů mít dále možnost pracovat s dětmi i mimo rámec zákona o dětských skupinách, které řeší kapacitní problém, ale nepřináší specializovanou přípravu na předškolní a školní vzdělávání, která je u znevýhodněných skupin podle našeho názoru nutná,“ říká k tomu Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

Obavy mají ze zákona o dětských skupinách také skauti – i jejich oddílů se totiž může dotknout. „Pro veliký zájem ze strany rodičů jsme letos rozšířili nabídku i pro věkovou kategorii předškoláků, takzvané skautské benjamínky. Pro ně jsme pak ve spolupráci s odborníky z oborů psychologie a pedagogiky vypracovali podpůrné programy a metodiky. Nyní máme obavu, že při rigidním výkladu zákona v jeho současném znění by naše práce s předškoláky mohla být ohrožena, protože úroveň zázemí jednotlivých kluboven, kde se děti scházejí, se liší a ne všude by asi klubovny splňovaly požadované podmínky,“ vysvětluje tisková mluvčí Junáka Jitka Taussiková.

„Jako členové České rady dětí a mládeže aktivně řešíme problematiku Dětských skupin od okamžiku, kdy ministerstvo zveřejnilo zamýšlené znění. Česká rada dětí a mládeže je také předkladatelem pozměňovacího návrhu, který ovšem Sněmovnou nakonec neprošel,“ dodává Jitka Taussiková, která stejně jako ostatní citovaní upíná naděje k hlasování v Senátu.

Anketa

Kdy má dítě začít chodit do školky?

Ministerstva jednají, výsledek je ve hvězdách

Podle mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí Petra Habáně jednala šéfka rezortu Michaela Marksová-Tominová minulý čtvrtek s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o tom, zda by mohla být pravidla pro lesní školky a některé další formy péče o předškolní děti „zjemněna“. Šlo prý o první a čistě informativní schůzku. „Jednání budou pokračovat,“ uvedl pro bravocredit.cz Petr Habáň. A dodal, že právě jeho ministerstvo iniciovalo pozměňovací návrh, který dává lesním školkám a dalším institucím rok času na to, aby požadavky splnily. „Toto přechodné období by mělo být využito k takové úpravě technicko-hygienických požadavků, která bude vyhovovat i poskytovatelům lesních mateřských škol. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ochotně ujme role mediátora při hledání kompromisního řešení, které by bylo přijatelné jak pro členy Asociace lesních mateřských škol, tak pro Ministerstva školství a zdravotnictví. Upozorňujeme nicméně, že bude muset jít o kompromis přijatelný pro obě strany a konečné slovo bude mít Ministerstvo zdravotnictví,“ pokračuje Petr Habáň.

A Ministerstvo zdravotnictví, zdá se, zatím jasný názor nemá. „Nastavené hygienické podmínky představují určitý standard hygienických požadavků na zařízení pro děti, která jsou nastavována z pohledu ochrany zdraví, zejména prevence infekčních a dalších hromadně se vyskytujících nemocí. Souvisí též s výchovou ke správným hygienickým návykům a ke zdravému životnímu stylu. V současné době probíhají stran dětských skupin, lesních školek a tak dále jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí, kde se projednává mimo jiné právě i možnost zmírnění hygienických norem. O závěrech těchto jednání budeme včas informovat,“ uzavírá mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Líbil se vám článek?

Diskuze

Čtenáři také navštívili

Zkraťte mateřskou na rok a ušetřené peníze využijte na nové jesle a školky. To doporučila Česku Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Rozhýbe to ekonomiku i kariéru matek, ušetří peníze rozpočtu,...

Že je narození dítěte tím nejlepším, co je v životě potkalo, na tom se většina žen shodne. Některé matky se dokonale realizují v péči o potomka a návrat do zaměstnání odsouvají, jak to jen jde, někomu...

V březnu proběhnou zápisy do mateřských škol. Mnoho rodičů bude očekávat rozhodnutí o přijetí či nepřijetí s napětím, jaké zažívá hráč nad stolem s ruletou. Rodiče, kterým končí rodičovská a chystají se...

Pro rodiny s malými dětmi může být babička či dědeček, kterým můžou v případě potřeby svěřit ratolesti na hlídání, artikl k nezaplacení. Doslova. Jak a za kolik můžete sehnat hlídání dětí, když prarodiče...

Oblíbená témata

člověk v tísni, daň z příjmů, daňové odpočty, dětské skupiny, dítě, junák, lesní školky, mateřská škola, mateřství, michaela marksová, ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zdravotnictví, předškolní zařízení, rodičovství, skauting, šimon pánek, zákon o dětských skupinách

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Formuláře ke stažení

Daňový kalendář 2014

Výpočet daně dědické

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Kolik zaplatíte na dani z převodu nemovitosti?

Darovací daň

Odměna notáře v dědickém řízení

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Darování akcií
Poradna > DaněMajetkové daněDaň dědická, darovací a z převodu nemovitostí

Otázka: Dobrý den, v zaměstnání jsme dostali darem zaměstnanecké akcie. Jedná se o dar ve výši 36 554 kč v den kdy byly akcie darovány. Firma nám oznámila že jsme povinni zaplatit z této částky daň z přijetí daru.... více

Daně z příjmů

DPH

Majetkové daně

Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska

Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl.

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Václav Klaus

politik

Jaroslav Zavadil

politik a odborář

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

Vláda nachystala balíček daňových změn. Účinný má být od roku 2015. Poslanci ho nechali...více

Kolik berete a kolik vám berou. Kalkulačka čisté mzdy 2014

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik...více

Daně 2014: dědická se ruší, darovací podraží, z převodu nemovitostí se zjednoduší

Nově zvolení poslanci posvětili balíček daňových změn. Účinný bude od ledna. Dědická daň...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web