Přejít na hlavní část

Offsetová hypotéka: specialita, která dokáže srazit úrok. Komu se vyplatí?

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Offsetová hypotéka: specialita, která dokáže srazit úrok. Komu se vyplatí?

„Offsetové hypotéky vznikly ve Velké Británii před více než patnácti lety. I když je trh v Británii výrazně vyspělejší a klienti mají o hypotékách vyšší povědomí, i tam rozšíření této hypotéky trvalo hodně let,“ říká ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Masivnějšímu rozšíření offsetu podle něj paradoxně pomohla hypoteční krize, která výrazně změnila chování klientů a přinesla renesanci produktů s určitou složkou spoření. „V našich podmínkách, kde velice dobře funguje systém stavebního spoření a klienti jsou zvyklí využívat spíše depozitní produkty, to mají offsetové hypotéky složitější,“ pokračuje Ostatek. Dostali jste se do registru dlužníků, a tudíž je produkt nebankovní půjčka pro problémové klienty pro Vás jediné řešení.

Aktuálně hypotéku se zápočtem úspor v Česku nabízí pouze Raiffeisenbank, Fio a nově také GE Money Bank. Podstatou offsetové hypotéky je takzvaný bilanční mechanismus, který je založen na vzájemném započítávání zůstatku na spořicím a úvěrovém účtu. Měsíční úroky vám banka počítá pouze z částky, která je tvořena rozdílem mezi výší úvěru a sumou, které vám právě leží na účtu. Peníze na spořicím účtu jsou tak vlastně zhodnoceny stejnou sazbou jako hypotéka – i když se jedná o účet s nulovým úročením. A můžete je kdykoli použít. půjčky ihned Vám poskytnou finance, které Vám chybí.

Nejdéle u nás produkt půjčka bez doloženípříjmu nabízí Raiffeisenbank, i pro ni se ovšem zatím jedná spíš o okrajový produkt. „Offsetová hypotéka není masový produkt. Vyžádalo si ji zatím okolo tisíce našich klientů, tedy zhruba dvě procenta zájemců o úvěr,“ říká mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Blíží se konec fixace? Počítejte s námi!

Už hypotéku máte? Co se stane, když vám na konci období fixace banka nabídne produkt půjčka před výplatou? Jaké by s ním byly splátky? Možná by se vyplatilo přejít jinam. Počítejte…

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Vyplatí se vám refinancovat hypotéku?

Hypoteční kalkulačka – jaké budete platit splátky u hypotéky

Hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH - o kolik se vám prodraží

Komu se offset vyplatí

Offsetové hypotéky jsou vhodné pro klienty, kteří mají peníze, kterými by mohli část hypotéky umořit, nicméně chtějí mít tyto prostředky k dispozici jako rezervu pro nečekané události nebo je plánují zhodnotit jiným způsobem. „Offsetovou hypotéku často využívají klienti s nepravidelnými příjmy, nejčastěji podnikatelé, kteří aktuální přebytek hotovosti mohou využít pro dočasné snížení jistiny úvěru, nicméně prostředky potřebují mít dostupné k financování dalších zakázek nebo k investici do podnikání. Zkrátka, tato hypotéka se vyplatí klientům, kteří potřebují větší míru volnosti v disponování se svými prostředky,“ komentuje ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Podle Tomáše Kofroně z Raiffeisenbank je hypotéka se zápočtem vkladů vhodná pro klienta, který je schopen vedle splácení úvěru vytvářet také úspory. „Nebo počítá s tím, že bude schopen zřídit dlouhodobější vklad (z výnosu prodeje staré nemovitosti, z jednorázového obchodu, z vyplaceného bonusu a podobně) a chce snížit své úrokové náklady, aniž by ztratil kontrolu nad svým vkladem – bude ho totiž mít ho kdykoli k dispozici,“ dodává.

Minusem offsetové hypotéky je o něco vyšší úroková sazba než u klasické hypotéky. „Parametrů, které ovlivňují výhodnost produktu, je hned několik a klient si musí dobře spočítat, při jaké výši úvěru a jaké úrovni úspor na propojeném účtu se mu tento produkt vyplatí. Pokud je úroková sazba hypotéky variabilní, je také nutné počítat s možným rizikem nárůstu úrokové sazby,“ upozorňuje Libor Ostatek z Golem Finance.  

Raiffeisenbank: úrok vám může spadnout i na nulu

„Úrokové sazby offsetových hypoték se oproti klasickým hypotékám u naší banky liší o přirážku ve výši 0,17–0,81 procenta (čím delší zvolená fixace, tím vyšší přirážka). Zájemcům jsme schopni namodelovat, jaký vklad by měli udržovat, aby jim hypotéka s offsetem zajistila úsporu nákladů oproti standardní hypotéce,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Například u hypotéky na dva miliony korun s fixací úrokové sazby na tři roky, splatností 20 let a úrokovou sazbou 2,99 procenta se podle něj offsetová hypotéka vyplatí při udržování vkladu, který je vyšší než 175 000 korun. „Máme i klienty, kteří neplatí žádné úroky, protože se jim započítává vklad ve výši nesplacené jistiny úvěru,“ říká Tomáš Kofroň. Hypotéku se zápočtem úspor Raiffeisenbank poskytuje až do devadesáti procent zástavní hodnoty nemovitosti. Maximální doba fixace dosahuje tří let.

Anketa

Mohla by pro vás offsetová hypotéka být zajímavá?

GE Money Bank: snížení splátek nebo zkrácení úvěru

Nově začíná offsetové hypotéky nabízet také GE Money Bank. „Klienti, kteří využijí offsetovou hypotéku od GE Money Bank, mají na výběr mezi snížením měsíčních splátek a zkrácením doby splatnosti úvěru. Zvolenou variantu mohou měnit každý měsíc,“ vysvětluje mluvčí banky Pavel Zúbek. Výše splátky se pravidelně aktualizuje podle průměrného zůstatku na běžném účtu klienta za poslední měsíc a dle aktuální jistiny úvěru. Na rozdíl od Raiffeisenbank ale u GE Money bank nedocílíte toho, aby vám úroky spadly až na nulu. Pro sumu, z níž nebudete díky zápočtu úspor platit úroky, má GE Money stanovenou hranici na třiceti procentech nesplacené části úvěru. Oproti Raiffeisenbank ale nabízí u offsetových hypoték delší fixaci: až pět let. Jako reprezentativní příklad uvádí GE Money Bank úvěr ve výši dva a půl milionu, sjednaný na patnáct let s úrokovou sazbou 2,89 procenta a výší depozita na účtu 750 tisíc. „V případě hypotéky bez zápočtu úspor odpovídá splátka úvěru výši 17 133 korun za měsíc se splatností 15 let. V případě zápočtu úspor s variantou splácení – zkrácení splatnosti odpovídá splatnosti 14 let a úspory na úrocích ve výši 211 906 korun. V případě varianty splácení – snížení splátky je průměrná výše splátky 16 159 korun a úspora na úrocích ve výši 175 158 korun,“ vysvětluje mluvčí banky.

Fio: Hypospořicí konto

Fio nabízí offsetovou hypotéku ve formě Hypospořicího konta, které si můžete sjednat ke klasické hypotéce. „Pokud zůstatek na tomto kontu bude vyšší než 50 000 korun, pak na hypotečním úvěru jistina ve výši zůstatku na Hypospořicím kontu nebude úročena, tedy bude s nulovým úročením,“ uvádí banka. Službu podle mluvčí Fio Venduly Žloudíkové využívá zhruba dvacet procent klientů. A komu se offset u Fio vyplatí? „Například při hypotéce dva miliony a sazbě 3,4 procenta za offset hypotéku (tedy tři procenta bez offsetu) se offset vyplatí při zůstatku 235 tisíc korun a více na spořicím účtu po celou dobu nebo 470 tisíc korun po půlku ‚roku‘ nebo období,“ uvádí Vendula Žaloudíková. Hypotéku Fio nabízí do 85 procent ceny nemovitosti. Fixaci si můžete zvolit v rozmezí jednoho roku až pěti let.

Porovnání základních parametrů offsetových hypoték u jednotlivých bank najdete v tabulce.

Parametry

Raiffeisenbank

GE Money Bank

Fio

Výše hypotéky

do 90 % ceny nemovitosti

(300 tis. až 20 mil.)

do 80 % ceny nemovitosti

(1,5 mil. až 30 mil.)

do 85 % ceny nemovitosti

(300 tis. až 10 mil.)

Maximální doba splatnosti

30 let

30 let

30 let

Offsetový zápočet úspor

do 100 % jistiny úvěru

do 30 % jistiny úvěru

do 100 % jistiny úvěru

Fixace

1, 2 nebo 3 roky

1, 3 nebo 5 let

1, 2, 3, 4 nebo 5 let

Využití offsetu

Snížení splátky

Snížení splátky nebo zkrácení úvěru

Snížení splátky

Přirážka k úrokové sazbě hypotéky za offset

0,17–0, 81 %

0,4 %

0,4 %

Minimální zůstatek na spořicím účtu pro zápočet

není stanoven

není stanoven

50 000 Kč

Pokud si chcete propočítat, zda by se vám víc vyplatila hypotéka klasická, nebo spíš offsetová, můžete využít kalkulačku GE Money nebo kalkulačku Fio. Raiffeisenbank nabízí pouze kalkulačku klasické hypotéky, modelaci pro offset vám udělá na pobočce.

Je offset krokem kupředu?

Prozatím se v Česku offsetové hypotéky rozšiřují jen pomalu. „Uvedení takového produktu není jen otázkou finanční gramotnosti a poptávky klientů, ale také docela složité technické přípravy a změn v IT na straně banky. Nicméně s poklesem úrokových sazeb na spořicích účtech je možné, že poptávka po offsetu, jakožto příležitosti po zhodnocení volných prostředků, může narůst,“ míní Libor Ostatek z Golem Finance. Z pohledu bank podle něj představuje hypotéka se zápočtem úspor pokročilý způsob, jak klientům nenásilně nabídnout další produkty banky a navázat dlouhodobější vztah. „Každopádně myslím, že v takovýchto typech produktů je budoucnost. Prostor pro tradiční inovace hypoték je v Česku už vyčerpán a toto je cesta dopředu,“ uzavírá Ostatek.

Líbil se vám článek?

Diskuze

Čtenáři také navštívili

Investice do bydlení bývá tou největší v životě. Upsat se na desítky let bance nebo stavební spořitelně znamená pořádně zatížit domácí rozpočet. Je třeba důkladně zvážit, který typ půjčky zvolit. Zatímco...

V letošním roce bude na hypotečním trhu pořádně rušno. Odborníci soudí, že úrokové sazby zůstanou nízko, čeká nás vlna refinancování starých smluv a ke všemu je na spadnutí tvrdý boj proti poplatkům za...

Největší česká banka po dlouhé době přišla s něčím, co může být pro klienty opravdu zajímavé. Ke své hypotéce nabízí za určitých podmínek finanční prémii. A klient bažící po vlastním bydlení se nemusí...

Blíží se konec fixační doby vaší hypotéky? Je čas se poohlédnout, jestli vás jiná banka nebude milovat víc než stávající. Nějaká jistě slíbí, že vás bude víc hýčkat a že na rozvodu se „starou“ a na refinancování...

Hypoteční počty jsou jako orientační běh. Netrénovaní lidé se při nich nejen pořádně zapotí, ale snadno také přehlédnou nějaký nepříliš nápadný ukazatel. Že jsou úplně jinde, než chtěli být, zjistí až...

Oblíbená témata

fio, fixace, ge money bank, golem finance, hypospořicí konto, hypotéky, libor ostatek, ltv, offsetové hypotéky, raiffeisenbank, splátky, spoření, spořicí účty, úroková sazba, úroky, úvěry na bydlení

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Hypoteční kalkulačka

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Vyplatí se vám refinancovat hypotéku?

Splátky hypotéky při změně úrokové sazby

Srovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Hypoteční banky

Hypoteční poradna

Sháníte hypotéku? Nebo máte potíže s tou stávající? Je něco, co o hypotékách nevíte? Chcete se o hypotékách dozvědět víc? Pak neváhejte a obraťte se na náš tým odborných poradců, kteří všechny vaše dotazy pružně zodpoví.

Poslední dotaz: Hypotéka pro cizince
Poradna > Hypoteční úvěr

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda cizinec, v tomto případě Francouz, může dostat hypotéku na koupi bytu v ČR za účelem investice? Nemá zde trvaly ani přechodný pobyt. A kolik činí daň z vlastnictví... více

Hypoteční úvěr

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tamara Kotvalová

podnikatelka, Carollinum

Ilona Švihlíková

ekonomka

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Tomáš Drábek: Hypotéka není monstrum

Když byly sazby hypoték na čtyřech procentech, shodoval se Tomáš Drábek s kolegy z branže,...více

Očima expertů: Nejvhodnější čas na koupi nemovitosti je tu. Už zas?

Ceny nemovitostí i úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou proklatě nízko. Je právě teď správný...více

Srovnání: Hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření

Investice do bydlení bývá tou největší v životě. Upsat se na desítky let bance nebo stavební...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web