Přejít na hlavní část

Top ten potrhlých dotací – najděte šílenější!

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Top ten potrhlých dotací – najděte šílenější!

Dotačních programů, které vyvolávají smích, slzy, případně obojí zároveň, je totiž přehršel.

Ne, tento článek nemá za cíl kritizovat půjčky bez potvrzení o příjmu. Jednak se o dotacích spolurozhoduje na úrovni členského státu, jednak kreativita kvete i tam, kde ji nepřihnojuje pindík proslulého bruselského čurajícího chlapečka.

Protože snaha měřit míru absurdity by byla poněkud... absurdní, je následující žebříček založen na zcela subjektivních kritériích. Pro úplnost dodejme, že na většinu zmíněných absurdit už někdy někdo upozornil. Pokud najdete koninu podpořenou z veřejných peněz, ale dosud řádně neproslavenou, dejte nám o ní vědět v diskuzi. Každý žadatel o produkt půjčka před výplatou nejprve musí zvážit, zda je schopen své závazky řádně splácet.

Dobrá konina!

10. místo: Šrotovné

Vody historie se nad ním zavřely, ale přesto si zaslouží čestné (či spíše nečestné) 10. místo. Po vypuknutí globální recese vymyslela jakási chytrá hlava, nepochybně nezávislá na lobbingu automobilek, dotaci na výměnu starého auta za nové. Podle studie provedené pro odborný server edmunds.com stálo v USA každé dodatečné auto (prodané nad rámec trendu) 24 tisíc dolarů. A to se vyplatí! půjčky bez doložení příjmu může využít zaměstnanec i student, důchodce i maminka na mateřské dovolené.

Dobrá konina!

9. místo: Tak, a teď si vás kúpim všecky

Nedávno zkrachovalá farma herce Bolka Polívky dostala z evropských peněz 12 milionů korun. Ještě lépe si vedl miliardář Andrej Babiš, firma Čapí hnízdo, patřící do jeho holdingu, inkasovala 50 milionů na rekonstrukci stejnojmenného statku. Ale abychom někoho neférově nepranýřovali – luxusních hotelů s modrou cedulkou na fasádě u nás vznikly desítky až stovky. Lidovky uvádějí, že to za posledních pět let v ČR bylo za čtyři miliardy korun. Řadu projektů příjemci dotací po uplynutí stanovené doby se ziskem prodali. Tož, kurvahošigutentag! O produkt Japonská půjčka může být zažádáno také prostřednictvím mobilního telefonu.

Dobrá konina!

8. místo: Dotace na filmy

Osmá příčka připadla již zmíněnému programu dotací pro filmové producenty ve Španělsku. Idea nebyla špatná: podpořit jen životaschopné filmy, na které do kina přijde víc než jen pár hipsterů. Poctivce, který to vymýšlel, bohužel nenapadlo, že logická reakce je návštěvnost zfalšovat…

Dobrá konina!

7. místo: Solární dotace

O průšvihu se solární elektřinou se není třeba dlouze rozepisovat. Neomezuje se jen na Česko: historka o vynalézavých Španělech, kteří do sítě připojili dieselový agregát a mohli tak „solární“ elektřinu prodávat i v noci, už je stará. Novější a neméně pikantní je případ výrobce solárních panelů Solyndra, který v roce 2011 vyhlásil bankrot – nedlouho poté, co dostal záruku od americké vlády za úvěry v hodnotě přes půl miliardy dolarů. Inu, vláda ví, jak podnikat, proto jí přidělujeme šťastnou sedmičku. Nezbývá než doufat, že výsledky českého státního fondu rizikového kapitálu budou lepší.

Dobrá konina!

6. místo: Investiční pobídky

Kdykoliv slyšíte politika prohlašovat, že vytvoří pracovní místa, řádně ho majzněte po hlavě kopií sebraných spisů Frédérica Bastiata (dáte tím práci knihvazačům!). Investiční pobídky jsou klasickou ukázkou rozbitého okna. Stát okrade Petra, aby mohl dát Pavlovi. Co je vidět, je krásná nová fabrika. Co není vidět, jsou tisíce živnostníků, kteří se na ní složili, a kteří si můžou tak maximálně zanadávat v hospodě.

Dobrá konina!

5. místo: Cukr je dotovaný – zdaňme ho!

Pětka je hezky kulaťoučké číslo, a proto páté místo putuje za oceán. Člověk by čekal, že v zemi, kde je více než třetina dospělé populace obézní, bude vláda dotovat spíš fitness centra. Miliardy dolarů ročně ovšem dostávají pěstitelé kukuřice. Část těchto peněz tak dotuje výrobu kukuřičného fruktózového sirupu, který se přidává do všeho možného od limonád po uzeniny. Absurdita je hned dvojnásobná – sirup je výrazně levnější než běžný cukr, protože ten je zatížen vysokým dovozním clem. Podle některých studií prý navíc sirup k obezitě přispívá víc než běžný cukr.

Jak to vyřešit? Jednoduše: zavést speciální daň na nezdravé jídlo a limonády. Daňový poplatník se prohne hned dvakrát. Ale to neva, je to tlouštík, takže neuteče, a peníze se musí točit!

Dobrá konina!

4. místo: Homeopatie pro zvířátka

Je to sice starší, ale nepříliš známý případ: poslanci europarlamentu zvedli ruku pro dva miliony eur na studii používání homeopatických „léků“ pro zvířata. Prosazování metod, které za léčivé prohlašují roztoky s koncentrací méně než jedna molekula účinné látky na veškerou hmotu v pozorovatelném vesmíru, zaslouží bramborovou medaili. Jestli studie nakonec skutečně proběhla, to se těžko dohledává. Ale byla by škoda, kdyby spadla pod stůl. Třeba by vysvětlila, proč uživatelé homeopatických přípravků okamžitě nezemřou na otravu ze stopových množství škodlivin obsažených v „potencované“ vodě.

Dobrá konina!

3. místo: Dotace na dotace

Zvláštní smysl pro metahumor prokázal dotační úřad, který se stal jediným úspěšným žadatelem o dotaci v rámci Regionálního operačního programu Severozápad. Peníze z Evropské unie dostal na svůj provoz. Nic jiného zadotovat nešlo, protože výplaty peněz jsou kvůli podezření z podvodů pozastaveny. Pevně doufáme, že za získané peníze úřad nakoupil výkonné skartovačky, a udělujeme bronz.

Dobrá konina!

2. místo: Genderový audit se vám podívá na rouru

Výživným zdrojem pobavení je Evropský sociální fond. Jistě podporuje mnohé chvályhodné projekty – například poradnu pro sexuální pracovnice pod názvem Jihočeská rozkoš (adresa sídla: ulice Vlhká, Brno). Užitečnost jiných je otázkou. Hitem je samozřejmě podpora rovnoprávnosti pohlaví, takže slovem „gender“ se to v dokumentaci jen hemží. Tak například v projektu „Odborné vzdělávání pracovníků výroby a rozvodu tepla a stavební výroby“ zaměstnanci zapojené firmy mimo jiné „vyplní dotazník mapující jejich genderové zkušenosti“. Výstupem pravděpodobně bude návrh nového tvaru rour od topení, protože jde o nechutný falický symbol.

Dobrá konina!

A vítězem se stává...

Protože rozhledny v údolí už figurovaly v loňském článku na podobné téma, první místo jim přidělit nemůžeme. Naštěstí se ale objevil víc než důstojný nástupce: podporu z veřejných rozpočtů včetně Evropského fondu pro regionální rozvoj obdržela stavba kostela v Bavorsku. Ovšem ne jen tak ledajakého kostela, ale kostela ze sněhu v městečku Mitterfirmiansreut. Jestli cedulku „postaveno z evropských fondů“ místní obyvatelé zapíchnou do louže při jarním tání, o tom zdroje mlčí. 

Autor je finanční analytik Partners

Omluva čtenářům

Líbil se vám článek?

Diskuze

4. 9. 2013 10:26

 

4. 9. 2013 7:20, Hugo

Přidal bych pivovary - na jedné straně zvýšíme spotřební daň na pivo, na druhé straně jim to vrátíme v dotacích...

 

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Vláda padla, nová nezískala důvěru, než bude nová, chvíli si počkáme. Co to znamená pro ekonomiku? Bude po zbytek roku pod slabým vedením vlády v demisi churavět? Sotva. Trocha bezvládí neuškodí.

Od pondělka můžou zájemci žádat o dotace z druhého kola Zelené úsporám. Stát v něm rozdělí necelé dvě miliardy korun. Proti prvnímu kolu tedy podstatně míň peněz. Dotace se tentokrát týkají pouze rodinných...

Na obou březích Atlantiku se nadělá spousta řečí o vzdělanostní společnosti a přechodu k ekonomice založené na službách s vysokou přidanou hodnotou. Tuto cestu za světlými zítřky s velkým zájmem pozoruji...

Unie, otřes se! A skončí to otřesně. Tak by se dalo vystihnout čerpání evropských dotací po česku. A nejen po česku! Evropské peníze se lijou do kanálu i jinde. Pojďme se podívat na nejkurióznější případy.

Milion za mizernou diplomku? Rozdává se právě teď v celém Česku, z veřejných rozpočtů a evropských fondů. Přisedněte k hracímu stolu, šestky na téhle kostce padají všem.

Oblíbená témata

dotace, evropská unie, frédéric bastiat, gender, hotely, přerozdělování, solární energie, šrotovné

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Linda Vavříková

podnikatelka, Allegria

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Podívejte se na průběh finanční krize v kontextu vývoje na burzách a měnových trzích.

Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska

Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl.

Vývoj ceny benzínu a ceny nafty

V naší interaktivní mapě najdete ceny benzínu Natural 95 a nafty ze které snadno zjistíte, jaké jsou ceny pohonných hmot v jednotlivých krajích. Vývoj ceny Naturalu 95 a nafty můžete porovnat s celorepublikovým...

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Výpis institucí

Kurzy měn - Doplňky pro web

Umístěte si na vaše stránky aktuální kurzy až 35 světových měn . Můžete si zvolit, které měny se na vašich stránkách mají zobrazovat. Aktualizace kurzů probíhá každé odpoledne, jakmile Česká národní banka (ČNB) vydá nový kurzovní lístek platný pro příští den.
HTML kód ke stažení zde.

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Kovaná ekonomie: Ženy prý sex nebaví. A vyjednávači snad nejsou hloupí

Jak se domlouvá smlouva o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství? Potichu!...více

Očima expertů: Jádro, vítr, uhlí, plyn. Jak si Česko míchá energetický drink?

Má se dostavět jaderná elektrárna Temelín? Měli bychom se snažit o energetickou soběstačnost?...více

Kovaná ekonomie: Můžou prasata létat na Měsíc?

Lukáš Kovanda, autor Kované ekonomie, je na cestách. Na vlastní oči a kůži hodlá prozkoumat,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web