Přejít na hlavní část

Co dostanete, když zůstanete doma na paragraf? Kalkulačka ošetřovného

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Co dostanete, když zůstanete doma na paragraf? Kalkulačka ošetřovného

Nejdříve je třeba si ujasnit, že na půjčky bez potvrzení o příjmu má nárok zaměstnanec. Ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění, proto je základní (ale ne jedinou) podmínkou pro jeho přiznání, aby si člověk platil nemocenské pojištění. Pokud jste OSVČ, na ošetřovné zapomeňte, i když si nemocenské pojištění platíte. Totéž platí i pro člověka, který je nezaměstnaný.

Zákon o nemocenském pojištění vymezuje ještě několik skupin lidí, kterých se nárok na ošetřovné netýká. Namátkou jmenujme například zaměstnance pracující na základě dohody o pracovní činnosti, lidi pracující z domova, zahraniční zaměstnance či dobrovolné pracovníky pečovatelské služby. Poskytovatelem půjčky ihned je většinou nebankovní subjekt.

Ošetřovné až na 16 kalendářních dní

Ošetřovné se proplácí už od prvního dne. V tom je rozdíl od nemocenské, tedy náhrady mzdy, kterou vám zaměstnavatel v případě vaší nemoci vyplácí až od čtvrtého dne nemoci. Ošetřovné vám vyplatí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení, v Brně Městská správa sociálního zabezpečení) a to maximálně na dobu devíti kalendářních dní. To znamená, že vám stát platí ošetřování i přes víkend. Poskytovatelem půjčky bez doložení příjmu je nebankovní subjekt.

Pokud jste osamělý rodič a máte v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, máte nárok na ošetřovné až po dobu 16 kalendářních dní. půjčka před výplatou je tu přesně pro vás.

Další rodičovské počty

Jestliže se dítě uzdraví, ve škole bude třeba jeden jediný den a opět onemocní, můžete znovu čerpat devět (respektive 16) dní ošetřovného.

V ošetřování se mohou rodiče, ale třeba i babička, pokud s nemocným dítětem bydlí ve společné domácnosti, vystřídat. To je možné ale udělat pouze jednou. Ovšem na dobu poskytování ošetřovného to nemá žádný vliv. Pokud například bude od prvního do pátého dne s dítětem doma matka, tak otec má na ošetřovné nárok jen na zbývající čtyři dny (šestý až devátý den). Nemůže se mu opět počítat plných devět dní.

Onemocní-li vám dítě a vaše partnerka či partner je s ním doma na mateřské nebo rodičovské, nárok na ošetřovné na nemocné dítě nemáte, Jiná situace ale nastane, pokud ten (či ta), kdo se o dítě stará, onemocní, utrpí úraz, je v karanténě, zkrátka o dítě nemůže pečovat. Pak vám nárok na ošetřovné náleží.

Ošetřovné i při péči o zdravé dítě mladší 10 let

Může se stát, že z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události, zavřou školku nebo školu, kterou navštěvuje vaše dítě mladší deseti let. Nebo může být dítěti nařízena karanténa. I v těchto situacích máte nárok na ošetřovné po dobu devíti, popřípadě 16 kalendářních dní.

Při péči o dítě starší deseti let z důvodu uzavření školy vám ale ošetřovné nenáleží.

Ošetřovat na paragraf můžete i nemocnou babičku

Na ošetřovné budete mít nárok i tehdy, pokud onemocní dospělý člen vaší rodiny – například váš manžel či manželka nebo třeba babička. Člen rodiny, o kterého se budete starat a čerpat ošetřovné, s vámi ale musí žít ve společné domácnosti. Nemůžete tedy čerpat ošetřovné na nemocného rodiče, který žije jinde než vy. Budete-li se o něj chtít starat a nechodit do práce, musíte si vzít dovolenou.

Čerpat ošetřovné můžete i při péči o členku domácnosti, která porodila a její stav bezprostředně po porodu vyžaduje vaši péči.

Jak se vypočítá výše ošetřovného?

Ošetřovné se počítá z denního vyměřovacího základu a jeho výše od prvního kalendářního dne činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Anketa

Kdo u vás zůstává doma s dítětem, když je nemocné?

Denní vyměřovací základ je průměrný denní příjem v takzvaném rozhodném období. Rozhodné období je zpravidla 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém jste začali pobírat ošetřovné.

Příjmy v tomto období se sečtou, vydělí se počtem kalendářních dnů a získaná částka tvoří denní vyměřovací základ (DVZ). Ten se stanoveným postupem redukuje a z redukovaného denního vyměřovacího základu se počítají dávky nemocenského pojištění.

Z částky do první redukční hranice (838 korun) se u ošetřovného počítá 90 procent, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice (1257 korun) se počítá 60 procent, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice (2514 korun) se počítá 30 procent a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

Příklad výpočtu ošetřovného

Vyměřovací základ zaměstnance v rozhodném období posledních 12 měsíců byl 216 tisíc korun.

Denní vyměřovací základ (DVZ) před redukcí je 591,78 korun (216 000 korun : 365 dní).

Redukční hranice v roce 2012:

1. redukční hranice: 838 korun
2. redukční hranice: 1257 korun
3. redukční hranice: 2514 korun

Z částky do první redukční hranice se započítává 90 procent (591,78 × 90 procent = 532,60 korun). Zaokrouhleno na celé koruny je to 533 korun.

Denní dávka ošetřovného je 60 procent, tedy zaokrouhleno na celé koruny 320 korun (533 korun × 60 procent) za jeden kalendářní den.

Při devíti kalendářních dnech ošetřování bude ošetřovné 2880 korun (320 korun × 9 dní). 

Vysoká matika? Zkuste kalkulačku ošetřovného!

Dávky ošetřovného 2012

Další kalkulačky

Nemocenská pro OSVČ 2014

Optimální nemocenské pojistné pro OSVČ 2014

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Nemocenská 2014

Líbil se vám článek?

Diskuze

2. 4. 2012 11:56, alechin

Dobry den, tento clanek jsem potreboval presne pred dvema mesici. Zena je na MD s mladsim ditetem. Vscihni jak na potvoru jsme byli nemocni. Tak jsem sel k detskemu lekari s detmi, jestli muze napsat OCR (zena lezela). Tam mi rekli, ze mi to nemuzou napsat, protoze zena na MD a ze ta musi k lekari. Tak jsem prisel domu a zena naklusala k doktorovi, ten napsal ATB, prisla domu, ja sel pro papir a pro vlastni ATB, pak do prace nesl papir. A vite co em dorazilo? Je to dva tydny, kdy mi volali ze socialky, ze to je spatne, ze to nemuzu mit napsano na zenu, kdyz je na MD. Musel jsem pak "falsovat" doklad. Chtel bych vedet, kde je pravda.

 

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Druhý díl seriálu věnovaného matkám podnikatelkám a matkám „zaměstnaným ve švarcsystému“ je tu. Minule jsme se zabývali mateřskou, teď se posuneme v čase o kousek dál. Přečtěte si, co vás jako matku „samostatně...

„Žen samostatně výdělečně činných“ je v Česku požehnaně. Když přicházejí do požehnaného stavu, řadu z nich zaskočí, že kromě mateřských radostí je čekají také finanční starosti. Od státu toho mnoho čekat...

Od nového roku si některé rodiny s dětmi polepšily. Po zvýšení životního minima roste počet těch, kterým stát přispěje na porodném a na přídavcích na děti. Navíc rodiče s malými dětmi získali větší volnost...

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste...

1. ledna se zvýšilo životní a existenční minimum. Částka životního minima slouží k výpočtu řady dávek a nároku na ně. Aktualizovali jsme pro vás příslušné kalkulačky. Od výše životního minima se odvíjí...

Oblíbená témata

denního vyměřovací základ, dohoda o pracovní činnosti, kalkulačka, nemoc, nemocenská, nemocenské pojištění, OSVČ, Ošetřovné, porod, práce z domova, redukční hranice, redukovaný denní vyměřovací základ, rodičovství, společná domácnost, školka, trvalá péče, zaměstnání

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Kdy půjdete do důchodu

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Výpočet důchodu

Jak dlouho vám vydrží úspory na stáří

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Ostatní

Mateřská dovolená

Rodičovská dovolená

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

Kvůli krizi začnou v Česku podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Podívejte se, jak se nám žilo v uplynulých 15 letech.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Roman Staněk

podnikatel a investor, GoodData

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

bravocredit.cz přinášejí další díl seriálu o novinkách v roce 2014. Jak to bude v roce 2014...více

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový...

Deficit důchodového systému je zhruba 1,2 procenta HDP. Podobná úroveň deficitu by díky...více

Plný autobus: Na shodu má důchodová komise moc členů. Vladimír Bezděk je rád, že není řidič

Jen těžko byste hledali někoho, kdo by zasvěceněji promluvil o českém důchodovém systému...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web