Přejít na hlavní část

Podpora v nezaměstnanosti 2014: Víme, kolik dostanete. A jestli si smíte přivydělat

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Podpora v nezaměstnanosti 2014: Víme, kolik dostanete. A jestli si smíte přivydělat

První – a vůbec nejdůležitější – otázka, kterou bychom si měli zodpovědět, zní: kdo má na podporu v nezaměstnanosti nárok? Poskytovatelem půjčka bez doložení příjmu je nebankovní subjekt.

Kdo má na podporu v nezaměstnanosti nárok

Podpora se vyplácí každému člověku, který přišel o zaměstnání, ale o práci se prostřednictvím úřadu práce uchází. Podmínkou vzniku nároku na podporu ovšem je, že jste v průběhu dvou let, která předcházela zařazení do evidence úřadu práce, byli aspoň dvanáct měsíců účastni na sociálním pojištění. Vůbec přitom nesejde na tom, zda jste byli zaměstnáni, sociální pojištění jste si platili jako živnostníci nebo podnikatelé sami, nebo zda jste nutnou dobu pojištění získali na základě náhradních dob zaměstnání. Mezi náhradní doby zaměstnání se počítá třeba doba, kdy jste pobírali invalidní důchod třetího stupně nebo pečovali o dítě do čtyř let věku. Podrobnější výčet náhradních dob najdete v boxu. 30000 půjčka se hodí ne jen v nouzi! Zažádejte si o ni včas!

Náhradní doby zaměstnání

Jak dlouho můžete podporu brát

Délka podpůrčí doby – čili období, po které vám může stát podporu v nezaměstnanosti vyplácet – se liší podle toho, kolik vám je let. Lidé do padesáti můžou dostávat podporu v nezaměstnanosti pět měsíců, lidé v rozmezí padesáti a padesáti pěti let osm měsíců a lidé straší pětapadesáti až jedenáct měsíců. Některé nebankovní společnosti poskytnou nebankovní půjčky bez doložení přijmu.

Jak vysokou podporu vám dají

A další otázka, která každého, kdo přišel o práci, zajímá: s jak vysokou podporou můžete počítat. První dva měsíce vám bude úřad práce vyplácet šedesát pět procent předchozího průměrného čistého výdělku – buď se vychází ze mzdy v posledním zaměstnání, nebo z posledního vyměřovacího základu přepočteného na měsíc (pokud jste byli samostatně výdělečně činní). Další dva měsíce budete dostávat padesát procent z téhož. A následně, až do konce podpůrčí doby, pětačtyřicet procent dřívějšího výdělku. Dětem nikdo nebankovní půjčky nedá.

Trochu jiná je situace lidí, kteří před zařazením do evidence úřadu práce bez vážného důvodu ukončili poslední zaměstnáni sami nebo dohodou se zaměstnavatelem (netýká se to lidí samostatně výdělečně činných). Ti mají nárok pouze na sníženou podporu – dostávají 45 procent předchozího výdělku po celou podpůrčí dobu.

Když se rekvalifikujete, zvyšuje se podpora na 60 procent předchozího výdělku.

Propojeno!

Rekvalifikace na bravocredit.cz

Nemůžete najít práci? Na cestě z nezaměstnanosti vám může pomoct rekvalifikační kurz. Stát vám na rekvalifikaci přispěje až padesát tisíc, kurz si můžete vybrat sami. Ne každý ale na rekvalifikaci dosáhne a ne každému vzdělávací kurz či trénink na trhu práce pomůže.

Možnostem a pravidlům rekvalifikace jsme se na bravocredit.cz věnovali loni:

Pokud jste před evidencí na úřadě práce nebyli zaměstnaní, ale běžela vám některá z náhradních dob, počítá se vám podpora z průměrné mzdy – tedy z 24 622 korun. První dva měsíce budete dostávat její 0,15násobek, další dva měsíce její 0,12násobek a po zbytek podpůrčí doby její 0,11násobek. Totéž platí pro člověka, který (bez vlastního zavinění) nemůže doložit výši předchozího čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Pro všechny stejně platí, že maximálně může podpora v nezaměstnanosti dosáhnout 0,58 násobku průměrné mzdy – což letos dělá 14 281 korun. Při rekvalifikaci se strop zvyšuje na 0,65násobek průměrné mzdy, čili letos 16 005 korun.

Jestli se nechcete pouštět do složitých počtů, nechte naši kalkulačku, ať výši podpory v nezaměstnanosti vypočte za vás.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2014

Další kalkulačky

Životní minimum 2014

Výpočet čisté mzdy 2014

Co když přijdete o práci znovu

Zajímá vás, za jakých podmínek dostanete podporu znovu, když během dvou let – jež tvoří takzvané rozhodné období – o práci opět přijdete?

Když jednou vyčerpáte celou podpůrčí dobu, následně si najdete práci a sami ji bez vážného důvodu ukončíte, případně ji ukončíte dohodou se zaměstnavatelem, můžete se znovu zaregistrovat na úřadu práce (a žádat o podporu) až po šesti měsících od nástupu do tohoto zaměstnání.

Když ovšem napoprvé vyčerpáte jen část podpůrčí doby, nastoupíte do zaměstnání (nebo jinou výdělečnou činností získáte účast na sociálním pojištění) a následně o něj znovu přijdete, vznikne vám znovu nárok na podporu už po třech měsících. Když budete zaměstnaní nebo výdělečně činní méně než tři měsíce, můžete následně aspoň dovyčerpat zbytek původní podpůrčí doby. Musí být ovšem splněna podmínka celkové doby účasti na sociálním pojištění v délce minimálně dvanácti měsíců v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce.

Chceme víc!

Pravidla přivýdělku – i jeho zdanění

Můžete si k podpoře něco přivydělat?

Když se ocitnete v evidenci úřadu práce, neznamená to, že si nemůžete nic přivydělat. V rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání si můžete měsíčně vydělat maximálně polovinu minimální mzdy – tedy maximálně čtyři tisíce dvě stě padesát korun. Pokud vykonáváte víc činností naráz, měsíční výdělky se sčítají a čtyřtisícová hranice platí pro jejich součet. Může se přitom jednat o práci na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti i o činnost v pracovním poměru. Takový přivýdělek vás nepřipraví o pomocnou ruku úředníků z úřadu práce při zprostředkování zaměstnání. Bytí v evidenci úřadu práce má ale i jiné – možná podstatnější – výhody. Zejména z hlediska budoucích nároků v oblasti sociálního pojištění (období strávené v evidenci se vám započte jako náhradní doba důchodového pojištění) i z hlediska pojištění zdravotního, které za lidi registrované na úřadu práce platí stát.

Nekolidující zaměstnání má však i své minusy. Spolehlivě vás připraví o podporu v nezaměstnanosti. Možnost legálního přivýdělku k podpoře v nezaměstnanosti je totiž od roku 2010 zrušena.

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

Líbil se vám článek?

Diskuze

2. 4. 2014 20:55

Takže když se starám o bezmocnou maminku 24 hodin denně a ona(nedej Bože) zemře,tak se napakuji.Budu mít 2 měsíce 3693 Kč,další 2 měsíce 2955 a poté 2708.Z toho se dá vyžít?Hlavně že se všude zdůrazňuje,jak je drahá péče o takové lidi v ústavech.A toto je odměna za to,že se někdo z rodiny postará.Doufala jsem,že se podpora bude počítat třeba z minimální mzdy,když už ne z poslední mzdy,kdy jsem pracovala.Je to ostudné jako všechno v poslední době,co ty vlády vymyslely např.Skarta pro postižené, Openkard atd.Co všechno si ještě necháme líbit? Měli by si všichni poslanci zkusit,jak se dá vyžít z tolika peněz.

 

31. 3. 2014 17:21, ppetr1

takze pokud od UP dostavam pres 14 000kc mesicne po dobu 11 mesicu nezamestnanosti a ja si byt jedinym prividelkem prividelam pres 4 000kc a pak nasledne o ne prijdu tak se bude ve vyplate pokracovat s posunem vyplaty tech 14 000kc? tedy treba po dobu 16 mesicu a dele? - kdyz to vztahnu treba ob mesic? zajimava teorie - je videt ze ti politici maji v hlavach uplne nasr... - tedy pokud mate pravdu. je mi tech politiku opravdu lito - nejhorsi spodina snad lidstva.radeji mam bezdomovce - ten je aspon uprimny a nic neslibuje !!!

 

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 31. 03. 2014 13:09)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Výhodnější pravidla danění a možnost zákonného zástupce s okamžitou platností zrušit dohodu uzavřenou dítětem. To jsou nejdůležitější novinky u dohody o provedení práce, která u nás formálně zastřešuje...

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik vám každý měsíc sebere z platu stát, co spolkne pojištění a co padne na daně? Nebo sami zaměstnáváte a chcete vědět,...

Exekuce, strašák všech dlužníků. Když na ni dojde, bývá už na hašení požáru pozdě. Dlužníka zajímá jediné: co všechno exekutor může sebrat, kam až jeho ruka dosáhne a co je před ní v bezpečí? Odpovědi...

Blíží se důchod? Pak jistě oceníte další várku našich kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2014. Můžete si spočítat, jak velkou penzi od státu dostanete. Že budete ještě nějaký čas pracovat? Máme pro vás...

Oblíbená témata

kalkulačka, náhradní doba, nezaměstnanost, podpora v nezaměstnanosti, přivýdělek, sociální pojištění, úřad práce, zaměstnání, zdravotní pojištění

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Kdy půjdete do důchodu

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Výpočet důchodu

Jak dlouho vám vydrží úspory na stáří

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Ostatní

Mateřská dovolená

Rodičovská dovolená

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

Kvůli krizi začnou v Česku podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Podívejte se, jak se nám žilo v uplynulých 15 letech.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jitka Hurábová

podnikatelka, LD Seating

Zdeněk Pohlreich

restauratér a podnikatel

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

Vypere, vyžehlí, uklidí, odklidí, nakoupí, uvaří, poseká, natře, pohlídá děti, psa nebo...více

Podpora v nezaměstnanosti 2014: Víme, kolik dostanete. A jestli si smíte přivydělat

Pobíráte podporu v nezaměstnanosti a zajímá vás, jestli si k ní můžete něco přivydělat,...více

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web